Panasonic Electronic Components ECK-DNA152ME
Part No.:
ECK-DNA152ME
Description:
CAP CER 1500PF 250VAC Y5U RADIAL
Shipping
ECK-DNA152ME Information
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)