Panasonic Electronic Components ECK-DNA101MB
Part No.:
ECK-DNA101MB
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 100PF 250VAC Y5P RADIAL
Shipping
ECK-DNA101MB Information
Manufacturer:
Series:
NS-A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)