Panasonic Electronic Components ECK-D3A122KBP
Part No.:
ECK-D3A122KBP
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1200PF 1KV Y5P RADIAL
Shipping
ECK-D3A122KBP Information
Manufacturer:
Series:
KBP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)