Panasonic Electronic Components ECK-ATS101MB
Part No.:
ECK-ATS101MB
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL
Shipping
ECK-ATS101MB Information
Manufacturer:
Series:
TS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)