Panasonic Electronic Components ECK-ANA472ME
Part No.:
ECK-ANA472ME
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Shipping
ECK-ANA472ME Information
Manufacturer:
Series:
NS-A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
0.787" (20.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)