Panasonic Electronic Components ECK-A3F152KBP
Part No.:
ECK-A3F152KBP
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1500PF 3KV Y5P RADIAL
Shipping
ECK-A3F152KBP Information
Manufacturer:
Series:
KBP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
3000V (3kV)
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max):
0.728" (18.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)