Panasonic Electronic Components ECJ-3VF1C684Z
Part No.:
ECJ-3VF1C684Z
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.68UF 16V Y5V 1206
Shipping
ECJ-3VF1C684Z Information
Manufacturer:
Series:
ECJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)