Panasonic Electronic Components ECJ-2VF1H683Z
Part No.:
ECJ-2VF1H683Z
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.068UF 50V Y5V 0805
Shipping
ECJ-2VF1H683Z Information
Manufacturer:
Series:
ECJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.028" (0.70mm)