Panasonic Electronic Components ECD-G0E1R1B
Part No.:
ECD-G0E1R1B
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1.1PF 25V C0G/NP0 0402
Shipping
ECD-G0E1R1B Information
Manufacturer:
Series:
ECD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1.1 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)