Panasonic Electronic Components ECC-F1H102J
Part No.:
ECC-F1H102J
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1000PF 50V SL/GP RADIAL
Shipping
ECC-F1H102J Information
Manufacturer:
Series:
ECC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
SL/GP
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)