Panasonic Electronic Components ECC-D3F101JGE
Part No.:
ECC-D3F101JGE
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 100PF 3KV SL/GP RADIAL
Shipping
ECC-D3F101JGE Information
Manufacturer:
Series:
KGE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
3000V (3kV)
Temperature Coefficient:
SL/GP
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)