EA2532QA08-16.000M TR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | EA2532QA08-16.000M TR |
| Manufacturer | Ecliptek |
| Series | EA2532 |
| Package/Case | 4-SMD, No Lead |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency | 16 MHz |
| Frequency Stability | ±20ppm |
| Frequency Tolerance | ±15ppm |
| Load Capacitance | 8pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
The following parts include "EA2532QA08-16.000M TR" in Silicon Labs EA2532QA08-16.000M TR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.