E3SB40E00010JE.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | E3SB40E00010JE |
| Manufacturer | Hosonic Electronic Co., Ltd |
| Series | E3SB |
| Package/Case | 4-SMD, No Lead |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency | 40 MHz |
| Frequency Stability | -12ppm, +20ppm |
| Frequency Tolerance | ±5ppm |
| Load Capacitance | 12pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 20 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.030" (0.75mm) |
The following parts include "E3SB40E00010JE" in Silicon Labs E3SB40E00010JE.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.