Diodes Incorporated DHVSD3004S1-7
Part No.:
DHVSD3004S1-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123
Description:
HIVOLT SWITCHING DIODE BVR > 100
Shipping
DHVSD3004S1-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
300 V
Current - Average Rectified (Io):
225mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.15 V @ 200 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 240 V
Capacitance @ Vr, F:
5pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C