Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DH070IA-01A |
| Manufacturer | Century |
| Panel Size | 7" |
| TNVAIPS | IPS |
| Resolution | 800×480 |
| Viewing Area | 152.4×91.44 |
| Outline Size | 160.2(W)×101.7(H) ×1(D) mm |
| Treatment | Without Polarizer |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Best View on | Symmetry |
| Work Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
| Glass Thickness | 0.50+0.50 mm |
| Transmissivity | 4.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Color Depth | 16.7M 70% NTSC |
| Backlight | No B/L |
| Mass | TBD |
| Touch Screen | Without |
| Refresh Rate | - |
| Driver IC list | COG Suggest HX8249 + HX8678-C01 |
| Signal Type |
The following parts include "DH070IA-01A" in Silicon Labs DH070IA-01A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.