Panasonic Electronic Components DB3J201K0L
Part No.:
DB3J201K0L
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Single Diodes
Package:
SC-85
Description:
DIODE SCHOT 20V 500MA SMINI3
Shipping
DB3J201K0L Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-85
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
4.3 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:
12pF @ 10V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMini3-F2-B
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)