Panasonic Electronic Components DB2J41100L
Part No.:
DB2J41100L
Package:
SC-90, SOD-323F
Description:
DIODE SCHOTT 40V 1A SMINI2-F5-B
Shipping
DB2J41100L Information
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
6.8 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
21pF @ 10V, 1MHz
Supplier Device Package:
SMini2-F5-B
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)