Panasonic Electronic Components DB2G42600L1
Part No.:
DB2G42600L1
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 0402
Shipping
DB2G42600L1 Information
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
8.7 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
28pF @ 10V, 1MHz
Supplier Device Package:
DCSP1006010-N1
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)