Panasonic Electronic Components DB2460600L
Part No.:
DB2460600L
Package:
SOD-128
Description:
DIODE SCHOTT 60V 3A TMINIP2-F2-B
Shipping
DB2460600L Information
Package/Case:
SOD-128
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
12 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
350 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
40pF @ 10V, 1MHz
Supplier Device Package:
TMiniP2-F2-B
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)