Panasonic Electronic Components DB2141200L
Part No.:
DB2141200L
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Single Diodes
Package:
2-SMD, Flat Leads
Description:
DIODE SCHOT 40V 1.5A SMINI2
Shipping
DB2141200L Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
480 mV @ 1.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
12 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
43pF @ 10V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMINI2-F4-B-B
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)