Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components D271K20Y5PL63L6
Part No.:
D271K20Y5PL63L6
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 270PF 500V Y5P RADIAL
Shipping
D271K20Y5PL63L6 Information
Manufacturer:
Series:
D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
270 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-30°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)