Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components D222K33Y5PL63L0
Part No.:
D222K33Y5PL63L0
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 2200PF 500V Y5P RADIAL
Shipping
D222K33Y5PL63L0 Information
Manufacturer:
Series:
D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-30°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.348" Dia (8.83mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.375" (9.52mm)