CS08891-24M.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CS08891-24M |
| Manufacturer | NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD) |
| Series | NX2016SA |
| Package/Case | 4-SMD, No Lead |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency | 24 MHz |
| Frequency Stability | ±25ppm |
| Frequency Tolerance | ±10ppm |
| Load Capacitance | 6pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.020" (0.50mm) |
The following parts include "CS08891-24M" in Silicon Labs CS08891-24M.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.