Vishay Dale CPR2062R00KE10
Part No.:
CPR2062R00KE10
Description:
RES 62 OHM 20W 10% RADIAL
Shipping
CPR2062R00KE10 Information
Resistance:
62 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
20W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Radial Lead
Size / Dimension:
2.461" L x 0.492" W (62.51mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)