KYOCERA AVX CKR24BR105KM
Part No.:
CKR24BR105KM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1UF 50V BR 2-DIP
Shipping
CKR24BR105KM Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-39014, CKR24
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
BR
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
M (1%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
2-DIP
Size / Dimension:
0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Height - Seated (Max):
0.320" (8.13mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.325" (8.25mm)