KYOCERA AVX CKR22CH1R8DR
Part No.:
CKR22CH1R8DR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1.8PF 200V C0H 2-DIP
Shipping
CKR22CH1R8DR Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-39014, CKR22
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Capacitance:
1.8 pF
Tolerance:
±0.5pF
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
C0H
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
R (0.01%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
2-DIP
Size / Dimension:
0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Height - Seated (Max):
0.175" (4.45mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.325" (8.25mm)