KYOCERA AVX CK16BR105KTR1
Part No.:
CK16BR105KTR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CKR MOLDED AXIALS
Shipping
CK16BR105KTR1 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
CK
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
BR
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.350" Dia x 0.690" L (8.89mm x 17.53mm)