Comchip Technology CGRB201-HF
Part No.:
CGRB201-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA SM
Shipping
CGRB201-HF Information
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 2 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C