Comchip Technology CEFB201-G
Part No.:
CEFB201-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA
Shipping
CEFB201-G Information
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
875 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)