KYOCERA AVX CDR35BP223AFWR\1K
Part No.:
CDR35BP223AFWR\1K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
SMP MLC HI-REL
Shipping
CDR35BP223AFWR\1K Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-55681, CDR35
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
BP
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
R (0.01%)
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1825 (4564 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.059" (1.50mm)