Comchip Technology CDBV3-40-G
Part No.:
CDBV3-40-G
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT323
Shipping
CDBV3-40-G Information
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 40 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
5pF @ 0V, 1MHz
Supplier Device Package:
SOT-323
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)