Comchip Technology CDBV120-G
Part No.:
CDBV120-G
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323
Shipping
CDBV120-G Information
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
450 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
120pF @ 4V, 1MHz