Comchip Technology CDBUR40-HF
Part No.:
CDBUR40-HF
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 SO
Shipping
CDBUR40-HF Information
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Box
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 40 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
5pF @ 0V, 1MHz
Supplier Device Package:
0603C/SOD-523F
Operating Temperature - Junction:
125°C