Comchip Technology CDBT-70-HF
Part No.:
CDBT-70-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT23
Shipping
CDBT-70-HF Information
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
70 V
Current - Average Rectified (Io):
70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 15 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
2pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C