Comchip Technology CDBMTS2150-HF
Part No.:
CDBMTS2150-HF
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 2A SOD123S
Shipping
CDBMTS2150-HF Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
160pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C