Comchip Technology CDBMTS1200-HF
Part No.:
CDBMTS1200-HF
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 1A SOD123S
Shipping
CDBMTS1200-HF Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
120pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C