Comchip Technology CDBMTS1100-HF
Part No.:
CDBMTS1100-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123S
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123S
Shipping
CDBMTS1100-HF Information
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
SOD-123S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
120pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C