Bourns Inc. CD2010-B160
Part No.:
CD2010-B160
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
Chip, Concave Terminals
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 1A 2010
Shipping
CD2010-B160 Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Package/Case:
Chip, Concave Terminals
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2010
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)