Bourns Inc. CD1408-R1600
Part No.:
CD1408-R1600
Description:
DIODE GEN PURP 600V 1A 1408
Shipping
CD1408-R1600 Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 1 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
3 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
12pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C