Bourns Inc. CD1408-FF1800
Part No.:
CD1408-FF1800
Description:
DIODE GEN PURP 800V 1A 1408
Shipping
CD1408-FF1800 Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C