Bourns Inc. CD1408-F1200
Part No.:
CD1408-F1200
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
Chip, Concave Terminals
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1A 1408
Shipping
CD1408-F1200 Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Package/Case:
Chip, Concave Terminals
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
15pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1408
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C