KYOCERA AVX CCR07CG273GR
Part No.:
CCR07CG273GR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CCR RADIALS
Shipping
CCR07CG273GR Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-20, CCR07
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
R (0.01%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.480" L x 0.140" W (12.19mm x 3.56mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)