YAGEO CC0603MRY5V7BB225
Part No.:
CC0603MRY5V7BB225
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 2.2UF 16V Y5V 0603
Shipping
CC0603MRY5V7BB225 Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
CC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)