Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BZ114096WZ10238BK1
Part No.:
BZ114096WZ10238BK1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1000PF 40KV AXIAL
Shipping
BZ114096WZ10238BK1 Information
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40000V (40kV)
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Chassis Mount
Package / Case:
Axial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension:
4.488" Dia x 4.488" L (114.00mm x 114.00mm)