Diotec Semiconductor BYW27-600
Part No.:
BYW27-600
Description:
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AC
Shipping
BYW27-600 Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 1 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 175°C