Diotec Semiconductor BYW27-1000
Part No.:
BYW27-1000
Description:
DIODE GEN PURP 1000V 1A DO204AC
Shipping
BYW27-1000 Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 1 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 175°C