Diotec Semiconductor BYW27-100
Part No.:
BYW27-100
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AC, DO-41, Axial
Description:
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AC
Shipping
BYW27-100 Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
DO-204AC, DO-41, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 1 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AC (DO-41)
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 175°C