WeEn Semiconductors BYV29B-500,118
Part No.:
BYV29B-500,118
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
DIODE GEN PURP 500V 9A D2PAK
Shipping
BYV29B-500,118 Information
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
500 V
Current - Average Rectified (Io):
9A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 500 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)