WeEn Semiconductors BYV25FD-600,118
Part No.:
BYV25FD-600,118
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
DIODE GEN PURP 600V 5A DPAK
Shipping
BYV25FD-600,118 Information
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.9 V @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 600 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)