WeEn Semiconductors BYV10EX-600PQ
Part No.:
BYV10EX-600PQ
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Description:
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220FP
Shipping
BYV10EX-600PQ Information
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FP
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C